Bez kategorii

Artykuł o naszych Klubach Seniora w KrosnoSferze

Luty 7, 2019

Od 7.02.2019 r.w gazecie „KrosnoSfera”, wydawanej przez Fundację Pasjonauci, możecie znaleźć artykuł o prowadzonych przez CIS w ramach warsztatów reintegracji zawodowej Klubach Seniora. Artykuł możecie znaleźć również tutaj:

Krośnieńskie Kluby Seniora przy Centrum Integracji Społecznej obchodzą w tym roku trzecie urodziny

Pierwszy był Dzienny Klub Seniora„CAFFE 60+”, mieszczący się na parterze Dzielnicowego Domu Ludowego w Polance przy ul. Ks. S. Decowskiego 46  – powstał w styczniu 2016 r. z myślą o opiece nad osobami starszymi, wymagającymi wsparcia w chorobie Alzheimera lub innych postaciach demencji.

Do tej pory są z nami osoby, które dołączyły do nas już w pierwszym roku działalności – opowiada instruktor Klubu, Renata Lipińska – Kościółko.– Klub posiada program zajęć z seniorami, dostosowany do specyficznych potrzeb osób z demencją. Jest to forma treningu wspomagającego pamięć, kojarzenie faktów, rozpoznawanie rzeczy, kolorów,przypominanie imion i wydarzeń. Dużym zainteresowaniem cieszą się zajęcia, związane z czytaniem opowiadań, i późniejszym przypominaniem sobie jej szczegółów, dzięki czemu ćwiczona jest pamięć krótkotrwała.

W Klubie prowadzone są również ćwiczenia, dostosowane do stanu zdrowia podopiecznych, często zawierające w sobie elementy gimnastyki z różnymi pomocami. Podczas ćwiczeń również organizowane są zabawy,wspomagające pamięć i budzące określone skojarzenia. Seniorów w Klubie odwiedzają różni goście, w tym dzieci z Miejskiego Zespołu Szkół nr 3 w Polance.

Dzienny Klub Seniora „CAFFE 60+” jest otwarty w godzinach 7:00 – 16:00 od poniedziałku do piątku i zapewnia możliwość wykupienia dwudaniowych obiadów dla seniorów. Szczegółowe informacje można uzyskać u instruktora Klubu pod numerem 601-328-784.

Drugi klub powstał z myślą o aktywnych seniorach, którzy zainteresowani byli przede wszystkim ofertą wspólnych ćwiczeń gimnastycznych. Rokrocznie w zajęciach Klubu Seniora „Ogród Inspiracji” na sali gimnastycznej w siedzibie Centrum Integracji Społecznej w Krośnie przy ul. A. Mickiewicza 31, uczestniczy łącznie ponad 75 osób.

Ćwiczenia gimnastyczne, dobrane odpowiednio do potrzeb i możliwości seniorów, pozwalają nie tylko zachować sprawność, ale też poprawić kondycję i zwiększyć zakres ruchów, ograniczonych przez różne schorzenia. – przekonuje Sylwia Kubal, instruktor Klubu. – Dużo osób przekonało się, że ćwicząc regularnie można osiągnąć znaczną poprawę zdrowia i widoczne efekty. Poza tym w poznanym już gronie znajomych łatwiej podtrzymać motywację!

Klub działa od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 – 13:30. Zajęcia gimnastyczne odbywają się trzy razy w tygodniu (poniedziałek, środa, piątek), w trzech grupach ćwiczeniowych (o godzinie 8:30, 10:00 i 11:15), a we czwartki zainteresowani mogą uczestniczyć w treningu tai-chi – ćwiczeniach stanowiących starochińską sztukę relaksu, medytacji i walki praktykowaną współcześnie przez miliony osób na całym świecie. Równoważą one ciało, oddech, energię i umysł, wspaniale wpływając na koordynację ruchową. Zajęcia prowadzi certyfikowany trener, Zbigniew Maziarczyk.

W naszym Klubie jesteśmy otwarci na sugestie seniorów, dotyczące tego,co chcieliby wspólnie robić poza ćwiczeniami gimnastycznymi – podkreśla Sylwia Kubal – W ostatnim czasie organizowaliśmy np. warsztaty rękodzieła, połączone ze spotkaniem świątecznym. Jeśli ktoś ma jakiś ciekawy pomysł na zajęcia dla większej grupy osób, może zadzwonić lub przyjść do nas i omówić możliwości – zachęca. Kontakt z instruktorem możliwy jest pod numerem 601-395-207.

Centrum Integracji Społecznej w Krośnie jest jednostką miejską, która od 2013 roku prowadzi działalność polegającą na reintegracji społecznej i zawodowej osób długotrwale bezrobotnych. Jednocześnie, realizuje liczne działania, służące szeroko pojętemu włączeniu i aktywizacji różnych grup społecznych przy współpracy z lokalnymi firmami i organizacjami. Z pracą jednostki można zapoznać się na stronie internetowej: www.ciskrosno.pl.

You Might Also Like

No Comments

Leave a Reply