Działalność CIS Krosno

Wyjazd studyjny do podkarpackich spółdzielni socjalnych

3 grudnia 2018

Jak już informowaliśmy, grupie nieformalnej uczestników CIS w Krośnie pn. „Poszukiwacze pomysłów” pod patronatem Polskiego Związku Głuchych Koło Terenowe w Krośnie udało się pozyskać środki finansowe w ramach Programu Grantowego w projekcie „Podkarpacki Ośrodek Wspierania Ekonomii Społecznej”, realizowanym w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014 – 2020, współfinansowanym z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Inicjatywa „Pomysł na przedsiębiorstwo społeczne” obejmuje kilka działań – pierwsze z nich już jest za nami, i odbyło się w formie wizyty studyjnej w czterech spółdzielniach socjalnych, działających od 8-10 lat i realizujących coraz to nowe plany rozwojowe.

Jako pierwszą odwiedziliśmy Spółdzielnię Socjalną „Bajkolandia” w Leżajsku, ul. Leśna 22. Spółdzielnia realizuje szereg zadań o społecznym i opiekuńczym charakterze: prowadzi Klub Malucha, wypożyczalnię strojów, szkołę rodzenia, organizuje urodziny dla dzieci, opiekę tzw. bajniani w domu itp. Prezes spółdzielni, pani Paulina Nowak, opowiedziała o kulisach powstania spółdzielni, przybliżyła historię jej rozwoju i poszukiwania nowych rozwiązań, blaskach i cieniach prowadzonej działalności, zwłaszcza w kontekście początkowej nieufności środowiska lokalnego do „tworów”, jak były postrzegane w latach 2011-2012 spółdzielnie socjalne. Teraz spółdzielnia ma grono stałych klientów, cały czas rozwija się odpowiadając na potrzeby mieszkańców, głównie dzieci i ich rodziców. Był to niesamowity przykład na to, jak można wykorzystać różne nisze na rynku i ułożyć spójny model działalności, oparty na różnorodnych, często komplementarnych usługach. Zachęcamy do zapoznania się z działalnością spółdzielni na jej stronie internetowej.

Drugim przystankiem była Spółdzielnia Socjalna „Dębnianka” w Wierzawicach pod Leżajskiem (Wierzawice 798). Na miejscu, w restauracji, zostaliśmy ugoszczeni kawą, herbatą oraz przepysznym, domowym ciastem. Bogatą, 8-letnią historię powstania i rozwoju spółdzielni przedstawił nam jej Prezes, pan Mariusz Urban. Opowiedział, jak zrodził się pomysł na działalność, jak spółdzielnia się zmieniała na przestrzeni lat i w jaki sposób z cateringu, dostarczanego do szkół i przedszkoli rozwinęła się doskonale prosperująca firma, prowadząca restaurację, organizująca i obsługująca nawet wielkie imprezy masowe, a także – od niedawna – wspierająca działalność bratniej, nowopowstałej spółki z o.o. non-profit, prowadzącej Dom Weselny Rancho w nieodległej Brzózie Stadnickiej. Obecnie, funkcjonując od dawna na rynku, Spółdzielnia Socjalna Dębnianka wyrobiła sobie godną pozazdroszczenia markę i wspiera liczne, słabiej sobie radzące podmioty ekonomii społecznej na Podkarpaciu. Co ciekawe, przy współpracy z naszą krośnieńską Spółdzielnią Socjalną „Serniczek” (dawniej „MUKA”), dostarcza obiady w ramach szkoleń komputerowych dla krośnieńskich seniorów w ramach projektu Podkarpacki E-Senior, realizowanego przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego. Dla zainteresowanych link  do profilu Dębnianki.

Ruszając dalej w towarzystwie pięknej pogody i w dobrych humorach, pojechaliśmy do Stalowej Woli. Zostaliśmy przyjęci w sali konferencyjnej Inkubatora Technologicznego w Stalowowolskiej Strefie Gospodarczej przy ul. Kwiatkowskiego 9, gdzie skorzystaliśmy z gościnności Innowacyjnej Spółdzielni Socjalnej „Sami Sobie”, która na wstępie przygotowała dla nas dwudaniowy obiad. Po obiedzie odbyliśmy spotkanie z Prezes Spółdzielni, p. Martą Gromysz, która – tak jak poprzednicy – opowiedziała nam o powstaniu spółdzielni, której pomysł zrodził się w trakcie wielu spotkań z potencjalnymi członkami, oddolnie i praktycznie bez wsparcia żadnych instytucji. Biorąc pod uwagę początkową liczebność członków spółdzielni – 10 osób, prowadzenie działalności było nie lada wyzwaniem. Obecnie spółdzielnia realizuje szeroko zakrojony catering, głównie na terenie stalowowolskich zakładów pracy, a od niedawna prowadzi również bistro w przemysłowej dzielnicy miasta, gdzie głodni pracownicy zawsze chętnie wrzucą coś na ząb 🙂 W przeszłości spółdzielnia zajmowała się również usługami o charakterze pomocniczym i opiekuńczym w stosunku do osób starszych i realizowała doraźne usługi w ich domach i mieszkaniach. Tutaj można zapoznać się z informacjami o działalności ISS „Sami Sobie”.

Prowadzącym ostatnie spotkanie była p. Alina Kazio, Prezes Spółdzielni Socjalnej „Pięć plus”, istniejącej już ponad 10 lat na rynku usług Stalowej Woli. Spółdzielnia zajmuje się szeroko pojętymi usługami sprzątania – klatek schodowych w spółdzielni mieszkaniowej, powierzchni przemysłowych, domów prywatnych, czyszczenia dywanów czy tapicerki itp. Warto zauważyć, że wyspecjalizowali się m.in. w sprzątaniu bardzo trudno usuwalnych zabrudzeń, takich jak na przykład sadza po pożarze na elewacjach domów. Pani Prezes opowiadała o tym, na jakie problemy napotykała w pierwszych latach istnienia spółdzielnia, jak również podkreślała, że do sprawnego funkcjonowania spółdzielni potrzebny jest „kręgosłup” – co najmniej jedno wystarczająco duże, trwałe zlecenie, najlepiej ze środków publicznych, na którym można się oprzeć i zapewnić sobie bezpieczny i dobry start, zanim zacznie się realizować liczne mniejsze pomysły na rozszerzenie działalności. Parafrazując wytłumaczenie, skąd taki pomysł na działalności, można powiedzieć, że brud i głód są odnawialne, więc zawsze będą istnieć potrzeby w tym zakresie. Aktualności na temat spółdzielni dostępne są na jej stronie internetowej.

Dziękujemy za wspaniałe przyjęcie, ciekawie przedstawione losy czterech spółdzielni oraz szereg inspiracji do tego, by w Krośnie również poszukać takich obszarów usług, które mogłyby być realizowane właśnie przez przedsiębiorstwa społeczne.

You Might Also Like

Skip to content