
Program „Opieka wytchnieniowa – edycja 2022” to systemowe działanie w zakresie wsparcia członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad:
1) dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności,
2) osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności oraz orzeczeniami równoważnymi,
poprzez możliwość uzyskania doraźnej, czasowej pomocy w formie usługi wytchnieniowej (pobyt dzienny lub specjalistyczne poradnictwo).
Usługi opieki wytchnieniowej przysługują w przypadku zamieszkiwania członka rodziny lub opiekuna we wspólnym gospodarstwie domowych z osobą niepełnosprawną i sprawują całodobową opiekę nad osobą niepełnosprawną.
Program jest adresowany w szczególności do opiekunów osób, które:
1) mają niepełnosprawną sprzężoną (złożoną),
2) wymagają wysokiego poziomu wsparcia,
3) stale przebywają w domu (nie korzystają na co dzień z ośrodków wsparcia lub placówek pobytu całodobowego).
Limit korzystania z opieki wytchnieniowej w przeliczeniu na 1 osobę niepełnosprawną wynosi 240 godzin liczonych łącznie od kwietnia do grudnia 2022 r.
Kwalifikacja osób odbywa się na podstawie opracowanych w ramach Programu dokumentów:
- karty zgłoszenia do udziału w programie, uzupełnianej przez członka rodziny / opiekuna osoby niepełnosprawnej, który potrzebuje dla niej opieki wytchnieniowej oraz
- kserokopii orzeczenia o niepełnosprawności (oryginał orzeczenia do wglądu).
KARTA ZGŁOSZENIA DO UDZIAŁU W PROGRAMIE – DO POBRANIA: PDF lub DOC
KLAUZULA INFORMACYJNA RODO – DO POBRANIA: PDF LUB DOC
W przypadku dużej ilości osób chcących skorzystać z programu, dodatkowym dokumentem kwalifikującym jest karta oceny stanu osoby niepełnosprawnej, uzupełniana przez lekarza rodzinnego / lekarza rehabilitacji medycznej / fizjoterapeutę / pielęgniarkę.
Na podstawie złożonych wniosków sporządzona zostanie lista kandydatów do udziału w programie, uszeregowana wg ilości wskazanych punktów: pierwszeństwo w skorzystaniu z programu będą miały osoby z najwyższą liczbą punktów – o największych potrzebach, wynikających z niepełnosprawności.
WZÓR KARTY OCENY STANU OSOBY NIEPEŁNOSPRAWNEJ
Pierwsze zgłoszenie dokonane powinno zostać osobiście przez opiekuna z uzupełnioną kartą zgłoszenia w:
- Centrum Integracji Społecznej (CIS) w Krośnie przy ul. A. Mickiewicza 31 (nad Apteką Słoneczną – 2 i 3 piętro)
- prowadzonym przez CIS Dzienny Klub Seniora „CAFFE 60+” przy ul. Ks. S. Decowskiego 46 (budynek Dzielnicowego Domu Ludowego w Polance – parter)
Terminy świadczenia opieki po zakwalifikowaniu do udziału w programie uzgadniane będą telefonicznie poprzez zgłoszenie takiej potrzeby na min. 2 dni robocze przed dniem planowanego skorzystania z opieki wytchnieniowej.
W przypadku pytań lub wątpliwości zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem: 601 395 207
lub osobiście w:
- Centrum Integracji Społecznej (CIS) w Krośnie przy ul. A. Mickiewicza 31 (nad Apteką Słoneczną – 2 i 3 piętro),
- prowadzonym przez CIS Dziennym Klubie Seniora „CAFFE 60+” przy ul. Ks. S. Decowskiego 46 (budynek Dzielnicowego Domu Ludowego w Polance – parter).